Bioinformatyka UW Forum

FAQ => Czym jest bioinformatyka? => Wątek zaczęty przez: gosiak Kwietnia 20, 2011, 11:38:21Tytuł: FAQ
Wiadomość wysłana przez: gosiak Kwietnia 20, 2011, 11:38:21
Ogólne

Jakie przedmioty trzeba zadawać aby dostać się na bioinformatykę?

Ponieważ co roku się to zmienia to najpewniejszym źródłem informacji jest strona IRK: https://irk.uw.edu.pl/katalog.php?op=info&id=DZ-BIOINF&kategoria=studia_7 (https://irk.uw.edu.pl/katalog.php?op=info&id=DZ-BIOINF&kategoria=studia_7)

Jakie są progi punktowe?

Ponieważ jest to stosunkowo nowy kierunek to może się to z roku na rok dynamicznie zmieniać ale jak dotąd prawie wszystkie osoby chętne zostawały przyjęte na studia

Jak oceniacie poziom tych studiów?

To zależy czego chcesz się uczyć. To jasne, że z uwagi na multidyscyplinarność kierunku nie możemy mieć matematyki takiej jak na matematyce, biologii jak na biologii a informatyki jak na informatyce. Są przedmioty łatwiejsze i trudniejsze a to które będą miały jaki charakter dla Ciebie zależy od tego ile będziesz pracował itd.

Jestem po klasie biologiczno-chemicznej / matematyczno-informatycznej / etc - czy dam sobie radę?

Jeśli chcesz - to dasz. Osoby układające program naszych studiów były przygotowane na to, że będą do nas przychodzić ludzie o różnych "korzeniach" więc pierwszy semestr pozwoli Ci uzupełnić braki wiedzy. Oznacza to, że jeśli było się w klasie matematyczno-informatycznej to zapewne pierwsze przedmioty matematyczne nie będą straszyły ani nadmiernym tempem ani mnogością nowego materiału natomiast ludzie po klasach biologiczno-chemicznych będą się nudzić na wstępie do biologii. Warto jednak zauważyć, że nawet te dziedziny wiedzy z których jest się słabszym można opanować i zaliczyć. Kluczem do sukcesu są dobre chęci i regularna praca (szczególnie na przedmiotach matematycznych).


Przyszłość

Jak oceniacie możliwości kariery zawodowej po tym kierunku? Trzeba uciekać na zachód, czy w Polsce też są jakieś możliwości?

Nie ma jeszcze absolwentów naszego kierunku więc nikt nie zetknął się  z tym problemem bezpośrednio ale wydaje się, że praca się znajdzie. W tej chwili z uwagi na ogólny brak bioinformatyków nie ma zbyt dużego rynku pracy - nie znajdziesz oferty w gazecie. Z rozmów z wykładowcami wynika, że zapotrzebowanie na naszą wiedzę i umiejętności jest duże więc prawdopodobnie nie będzie zbyt dużego problemu z pracą po studiach. W Poznaniu od paru lat jest analogiczny kierunek do naszego i jego absolwenci dostają pracę w instytutach naukowych w Poznaniu, Toruniu, Krakowie oraz innych miejscach. W Polsce bioinformatyka się dopiero rozwija lecz jeśli nie przeraża Cię wizja wyjazdu za granice to tam rynek jest bardzo rozbudowany. Wystarczy wspomnieć o Niemczech które są najlepszym i najbliższym rynkiem jeśli chodzi o zapotrzebowanie, możliwości i wynagrodzenie.

Czy po zrobieniu studiów I stopnia z bioinformatyki można kontynuować naukę na na studiach II stopnia na innym, pokrewnym kierunku? np Biotechnologia, biologia, matematyka, informatyka?

Zgodnie z wprowadzonym w Polsce systemem bolońskim można kontynuować studia II stopnia na dowolnym kierunku jeśli przejdzie się proces rekrutacyjny. Zazwyczaj składa się on z egzaminu i/lub konkursu średnich z określonych przedmiotów. O ile do egzaminu może podejść każdy to zazwyczaj różnice programowe przedmiotów nie pozwalają na branie udziału w konkursie średnich. Najdokładniejsze informacje na ten temat można znaleźć na stronach IRK interesujących kierunków studiów

Czym można się zajmować po tym kierunku?

Bioinformatyka jest bardzo wszechstronną i elastyczną dziedziną więc po skończeniu naszego kierunku możesz kierunkować się wedle swoich zainteresowań. Najpopularniejszymi ścieżkami rozwoju są projektowanie leków, testy statystyczne i diagnostyka, rozwijanie narzędzi dla lekarzy i naukowców, sekwencjonowanie, modelowanie matematyczne zjawisk biologicznych (ewolucja, ścieżki metaboliczne, ...), analiza sieci interakcji. Z uwagi na renomę naszej uczelni oraz zdobyte umiejętności możliwe jest też przekwalifikowanie się na "zwykłego" informatyka niewielkim nakładem pracy. Ale kto by tam chciał tak robić ;)

Studia

Na jakie przedmioty jest kładziony większy nacisk? biologiczne czy matematyczno-informatyczne?

Jak na każdych studiach zdarzają się przedmioty łatwiejsze i trudniejsze. Ciężko powiedzieć na co jest kładziony nacisk ponieważ nie robimy przedmiotów z innymi kierunkami więc nie mamy okazji być traktowani ulgowo a sami wykładowcy najczęściej uważają że ich przedmiot jest najważniejszy ;). Przedmioty rozkładają się równomiernie - właściwie co semestr jest trochę przedmiotów z jednej i z drugiej puli. To Twoje podstawy wiedzy wyniesione  liceum oraz chęć (lub jej brak) interesowania się "wszystkim" zaważą na tym które przedmioty będą dla Ciebie prostsze


SimplePortal 2.3.1 © 2008-2009, SimplePortal