Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Pytania od kandydata  (Przeczytany 16197 razy)
Bolsche
Gość
« : Czerwca 17, 2009, 05:39:41 »

Witam wszystkich.
W tym roku zdawałem maturę. Zastanawiam się nad bioinformatyką i biologią systemów na UW. Ale mam do Was kilka pytań:
1. Jak oceniacie poziom tych studiów? Dobry, czy niski? Niby jest to WMIM UW, co nie wskazuje na niski poziom, ale różnie bywa...
2. Jakie były progi punktowe w roku 2008/2009?
3. Czym w praktyce różni się kierunek bioinformatyka i biologia systemów od projektowania molekularnego i bioinformatyki?
4. Jak oceniacie możliwości kariery zawodowej po tym kierunku? Trzeba uciekać na zachód, czy w Polsce też są jakieś możliwości?
5. Słyszałem, że jeśli zrobi się licencjat z bioinformatyki, można, po zdaniu odpowiednich egzaminów, pójść od razu na studia II poziomu na kierunkach pokrewnych (biotechnologia, informatyka, matematyka, itp). Prawda to, czy bzdura? A jeśli prawda, to czy to "działa" tylko na UW, czy również na innych uczelniach?

Z góry dziękuje za odpowiedzi Uśmiech.
Gvalchca
Student
Hero Member

4124859
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Czerwca 17, 2009, 05:45:08 »

ad 1) a czego chcesz się nauczyć ?
ad 2) za cholerę nie wiadomo, to trzymane jest w tajemnicy.
ad 3) NIE MAM POJĘCIA, nikt z nas zapewne nie był na tym drugim.
ad 4) halo. jesteśmy na pierwszym roku, jak zacznę szukać pracy to Ci powiem.
ad 5) z tego co wiem tak będzie jeśli studia magisterskie na kierunku bioinformatyka nie zostaną otwarte.
Bolsche
Gość
« Odpowiedz #2 : Czerwca 17, 2009, 05:52:43 »

ad 1) a czego chcesz się nauczyć ?
No... bioinformatyki Uśmiech. Interesują mnie takie "zabawy", jak na przykład Human Genome Project, czy analizowanie genomów różnych organizmów pod kątem szukania różnic pomiędzy nimi, itd.

ad 4) halo. jesteśmy na pierwszym roku, jak zacznę szukać pracy to Ci powiem.
Ale może coś już wiadomo... Nie tylko na Warszawskim są takie studia. Bioinformatyka nie jest aż tak młodą dziedziną.

ad 5) z tego co wiem tak będzie jeśli studia magisterskie na kierunku bioinformatyka nie zostaną otwarte.
A jeśli zostaną otwarte?
Justys
Student
Newbie
*

9216014
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Czerwca 17, 2009, 06:13:10 »

jesli zostana otwarte to tez tak bedzie bo na tym polegaja studia dwustopniowe ze po licencjacie moze mi sie odwidziec na cos w miare pokrewnego, aczkolwiek nie wiem czy akurat na matme.
Gvalchca
Student
Hero Member

4124859
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Czerwca 17, 2009, 07:04:39 »

ad 1) jeżeli chodzi o pisane uliniowień to wiem że nikt oprócz nas tego nie robi.
jeżeli chcesz bezpośrednio w laboratorium pracować przy tych płytkach itp. to biotechnologia.

ad 4) tak, niemłoda ale jeżeli np. chodzi o taki twór jak Stowarzyszenie Bioinformatyków Polskich
to niemal 100% jego zarządu uczyło nas w pierwszym semestrze. To znaczy że po pierwszym roku poznaliśmy już większość bioinformatyków w Warszawie.
Na wydziale pojawiły się póki co dwa ogłoszenia że szukają bioinformatyka: jedno dotyczyło bioexploratorium a drugie Krakowa.

ad 5) wątpię żeby pozwolili nam się rozejść jeszcze po innych kierunkach skoro i tak jest nas 20 osób.
julia
Student
Full Member

4419367
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Czerwca 17, 2009, 07:10:08 »

1. jak wszędzie, niektóre przedmioty są żenująco proste, niektóre wymagają sporo pracy, ale ogólnie to każdy z dotychczasowych przedmiotów w porównaniu z odpowiednikami na innych studiach jest na niskim poziomie. ale nie można oczekiwać u nas matematyki takiej jak na matematyce.
a pytanie Ani ma w sumie sporo sensu. jeśli nie interesujesz się biologią, to po informatyce też sporo osób zajmuje się bioinformatyką. natomiast tutaj nie uciekniesz od informatyki na całkiem wysokim poziomie (wg mnie przynajmniej)
2. próg był niski. dostały się od początku osoby mające 91/200 pkt. i nie wypełniono limitu miejsc, ale podobno są osoby, których nie przyjęto. Natomiast w tym roku będzie pewnie większy, bo więcej osób wie o tym kierunku
3. z tego co czytałam program tego drugiego, to u nas jest bardziej podejście informatyczne, jakieś bazy danych, programowanie, a na projektowaniu molekularnym na fizyce jest dużo fizyki (której u nas prawie nie ma). czyli jeśli chcesz teoretycznie modelować strukturę białka, to raczej na Fizykę, a jeśli bardziej badania genomu, to pewnie tu. chociaż modelowanie molekularne jeszcze nie ruszyło, a u nas też nie wiadomo co z tego wyniknie, więc ciężko coś pewnego stwierdzić
4. może gdzieś praca będzie, nawet już 2 oferty widziałam. a co będzie za 5 lat, to nikt nie wie.
5. takie jest założenie studiów dwustopniowych. ale to nie oznacza, że po bioinformatyce będziesz w stanie zdać ten egzamin. raczej wątpliwe, bo bioinformatyka nie pokrywa chyba nawet 1/4 programu tamtych kierunków. a nawet przedmioty o tych samych nazwach są raczej mocno okrojone z braku podstaw itp... obiecują, że utworzą magisterkę, chociaż sama mam wątpiwości, czy dla naszego rocznika. ale jeśli w tym roku przyjdzie więcej osób, i nie zrezygnuje aż tyle, to doliczając parę osób po innych kierunkach, nie powinno być problemów.
Anor
Student
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Czerwca 17, 2009, 10:07:08 »

ja jestem bardziej informatykiem niż biologiem, choc bardziej lubie biologie niz matematyke Język Nienawidze za to chemii, a jeszcze jakoś się trzymam. Z mojej strony wygląda to tak, że mam dużo roboty przy matematyce, i w pierwszym semestrze przerażała mnie fizyka z której niczego nie rozumiałem. Na chemie mało chodziłem i w sumie "prześlizgnąłem" się, bo kolokwia były raczej z materiału z liceum i prowadzący byli pobłażliwi. Po maturze rozszerzonej  z biologii mało miałem do roboty na podstawach biologii, ale za to teraz biochemia mnie przeraża (jutro egzamin). Matematyka, przynajmniej dla mnie jest trudna, może przez sam system nauczania do którego nie mogę się przyzwyczaić, ale naprawdę trzeba robić dużo w domu. Informatyka jest ciekawa, sporo nauczyłem się z różnych dziedzin, a jestem na drugiej uczelni na informatyce zaocznej. Posiedzę trochę i się nauczę bez większych męczarni, ale pewnie dlatego że to lubię, niektórzy mieli/mają problemy z informatyką. No i pisać w PHP już wcześniej potrafiłem.

Wydaje mi się że każdy z jakiejś dziedziny na tych studiach będzie słabszy, biologię i chemię da się nadrobić, przez fizykę prześlizgnąć. Matematyki trzeba się dużo uczyć, informatykę wyćwiczyć. Łatwiej jest matematycznym umysłom niż biologom/chemikom Język tak mi się wydaje. Podobno mają być jakieś zmiany w planie za rok, ale ja się tym mało interesuję Uśmiech Co do pracy, na pjwstk mam sporo javy wiec bede w tym kierunku szedł. Jeśli nie w bioinformatyce, to w informatyce java mi się przyda.

Na miejscu kandydatów złożyłbym tu papiery, ale nie tylko, także na inne uczelnie. Ja się na informatykę na uw nie dostałem, ale chyba z matematyką bym nie wyrobił. Zacząłem od bioinf i w październiku zdecydowałem się też na zaoczne. Co drugi weekend zjazd więc nie jest tak ciężko, ale też nie obijam się Język No i powiem szczerze że dużo więcej na mimie miałem roboty niż na pjwstk. Dużo wyższy poziom matematyki, nawet na bioinformatyce, co bywa bardzo upierdliwe. Nie umiem uczyć się z dowodów, na pjwstk jasno mi mówią co jak zrobić, zrozumienie dlaczego przychodzi później Język
Gvalchca
Student
Hero Member

4124859
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Czerwca 18, 2009, 06:02:44 »

i jeszcze.
wydaje mi się że osądzanie kierunku po pierwszym semestrze było błędem.
Był bardzo wyrównawczy i znacznie (wg. mnie) łatwiejszy od drugiego, poza tym mniej konkretny.

zgadzam się z Pawłem. Łatwiej tu matematykom. Chociaż może powinniśmy poczekać
z takimi osądami do wyników z Biochemii ....

pozdrawiam.
julia
Student
Full Member

4419367
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Lipca 02, 2009, 06:20:02 »

jest różnie. coś koło połowy z matfizu itp, coś koło połowy z biolchemu, jeden human Mrugnięcie  ja zdawałam matmę, biologię i chemię, jestem po matfizie.
Anor
Student
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #9 : Lipca 03, 2009, 01:35:23 »

matematyka, biologia, informatyka na maturze. Julia ma racje. matematykom latwiej na tych studiach, ale i tak kazdy bedzie mial czego sie uczyc
Ucho
Jr. Member
**

8939775 cezucho
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Lipca 03, 2009, 04:49:45 »

to do jakiej kto klasy chodził to Ci chyba za dużo nie powie... no ale ja powiedzmy że mat-fiz + 2 lata studiów matematycznych Uśmiech mi też wyszło że jest pół na pół z lekką przewagą biolchemów... ale chyba nie idziesz na studia ze względu na towarzystwo? Język
julia
Student
Full Member

4419367
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #11 : Lipca 03, 2009, 09:36:07 »

akurat jeśli chodzi o chemię, to jeśli chodzi o nasz rocznik to nie było się czym martwić... najprostszy przedmiot w zasadzie. a biochemia z chemią miała trochę wspólnego, ale niewiele. no egzamin to dużo kucia, nic poza tym.
julia
Student
Full Member

4419367
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #12 : Lipca 09, 2009, 08:37:58 »

nie trzeba mieć badań. całe szczęście to pełnoprawny MIM Uśmiech
Maria
Student
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #13 : Maja 14, 2012, 10:47:28 »

Jestem  z Ukrainy. W tym, 2012 roku skonczę liceum. Mam dużo pytan.
1. Czy są osoby z Ukrainy na makrokierunku? Proszę napisać mnie na maila informacju o rekrutacji.
2. Czy ciężki jest egzamin z matematyki dla osób z dyplomem zagranicznym?
3. Prosze dać odpowiedż obcokrajowcam, czy są jakiś problemy z językiem oraz zelacjami w grupach?
Czekam informacji:)
Gvalchca
Student
Hero Member

4124859
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #14 : Maja 14, 2012, 11:45:26 »

ad 1 ) Na makrokierunku z tego co mi się wydaje nie ma (młodsze roczniki ?), ale na biotechnologii jest sporo obcokrajowców, więc generalnie na UW się da bez problemu studiować
ad 2) przykro mi ale zupełnie nie wiem jak wygląda egzamin z matmy
ad 3) nie sądzę żeby były problemy z językiem. I tak niemal cała literatura jest po angielsku, i myślę
że da się dogadać żeby zaliczać po angielsku, również pisać raporty/seminaria.

Strony: [1] 2 3
  Drukuj  

Skocz do:  

SimplePortal 2.3.1 © 2008-2009, SimplePortal