Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Wygląd forum, mniej wodotrysków i nieużywanych okienek.  (Przeczytany 12344 razy)
Behoston
Administrator
Sr. Member

277797 mati-20
Zobacz profil WWW Email
« : Marca 13, 2014, 12:39:44 »

Myślę, że styl forum mógłby się zmienić.
Wytłumaczę raz jeszcze tłustym drukiem o co mi chodzi.

Forum stoi (chyba) na domyślnym stylu z przed wielu lat, wygląda jak zakurzony warez. Dodatkowo ktoś widać coś testował jakieś kalendarze (2 albo nawet 3) i inne cuda i tak sobie wiszą nieużywane. Je trzeba wywalić albo ukryć i użyć dopiero jak będą potrzebne. Co do stylu to nie jest on ładny i to nie jest kwestia gustu. Można ten styl uprościć i dać mu jakieś mniej mdłe kolory.

Ot przykładowy, pierwszy lepszy styl:
http://custom.simplemachines.org/themes/index.php?lemma=2755

Ilu bioinformatyków potrzeba do wkręcenia żarówki? Żadnego, bo i tak nie ma prądu.
maciosz
Administrator
Hero Member

5564019
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Marca 13, 2014, 06:01:35 »

No... ładny. Aczkolwiek nie powiedziałabym że ładniejszy od tego teraz. Owszem, to prawda - forum stoi na tym samym stylu od bodajże sześciu lat, co jak rozumiem w skali Internetu oznacza za-dużo. Nie rozumiem o co chodzi z kilkoma kalendarzami, widzę jeden kalendarz, owszem, nieużywany zbyt intensywnie, ale wiszący sobie grzecznie z boku na dole i nie wadzący nikomu. To nie jest nasza strona internetowa, która ma być reprezentatywna i piękna i w ogóle, to tylko forum, i to stworzone głównie z myślą o studentach, ma być przede wszystkim funkcjonalne. Mam wrażenie że macie jakieś zbyt wygórowane wymagania estetyczne.

Przy całej swej wrodzonej uprzejmości doprawdy nie mogę się powstrzymać od złośliwości, że jeśli komuś zależy na estetyce forum to od pogrubiania połowy wiadomości mógłby się powstrzymać.

Nie rozumiem też zdania "co do stylu to nie jest on ładny i to nie jest kwestia gustu". Czyli jeżeli ja twierdzę, że jest ładny, to znaczy, że kłamię, bo ładność forum jest obiektywna? To w takim razie strasznie przepraszam, nikogo okłamywać nie chciałam. Moim skromnym zdaniem: nie, nie jest obiektywna; tak, jest kwestią gustu; na spotkaniu rozmawialiśmy o różnych wyglądach forum, rozważając naprawdę skrajnie różne modyfikacje (najpiękniejszy termin, który udało nam się ukuć, to minimalistyczne fajerwerki), więc widzę, że nawet jeśli sporej ilości osób coś przeszkadza to jeszcze nie znaczy że wszystkim to samo i w sumie każdy ma ochotę modyfikować w inną stronę. Tak więc: proponuję poczekać jeszcze parę dni na opinie innych Bojowników o Estetykę Forum, bo może im się zaproponowany styl nie podoba. Mi jest generalnie bez różnicy.

A w ogóle najlepiej chyba będzie jak po prostu na żywo popróbujemy różne rzeczy np. przy okazji spotkania celem edycji wikipedii.

Chaos zawsze pokonuje porządek, gdyż jest lepiej zorganizowany.
Terry Pratchett
Grzegorz
Student
Full Member

« Odpowiedz #2 : Marca 13, 2014, 06:24:11 »

Wygląd forum został intensywnie omówiony na dwóch ostatnich spotkaniach koła i chciałbym to uznać za zamknięte.

Co do wyglądu to to co można mu rzeczywiście zarzucić to to, że ze względu na swój wiek nie jest zgodny z najnowszymi trendami i osiągnięciami w designie webowym. Ale sprawa ładności jest względna, nie licząc przykładów, gdzie ktoś z premedytacją zrobił coś brzydkiego (widziałem kiedyś taki przykład strony na primaaprilis:) - cała różowa, z nieczytelnymi czcionkami i czytać się tego nie dało). Inna sprawa to jeszcze jeszcze jakość wykonania.

Ale, tak jak mówiłem dobrze byłoby podczas zmian nie przedobrzyć, przytoczony (tak, tak, wiem, że pierwszy lepszy) przykład już ma dużo kolorów i to już może się źle skończyć, czego się boję. We frontendzie jest tak, że jest bardzo cienka granica, taka, że dodasz 1 kolor i już uderza po oczach.

Tak jak mówiłem, najlepiej po pierwsze bieżący layout odnowić. To już będzie duży krok. A dopiero potem w sensownej, spokojnej i w szerokim gronie dyskusji można zastanowić się czy może inny layout jest w miarę sensowny. A czy tak w ogóle to inny cokolwiek zmieni. A też może się okazać, że po zmianie z niebieskiego np. na zielony komuś nie będzie się podobać zielony.

Ale to na pewno potrwa, tego nie można zrobić ani jutro, ani pojutrze, ani nawet za tydzień. A takie reagowanie na hurra, że ktoś coś boldem napisał to jest prosta droga do złego końca forum. Chodzi mi, żeby naprawdę nie zepsuć. Bo w szczególności to my nie mamy tutaj specjalistów od frontendu/grafiki. A bez wprawy w tym to bardzo łatwo o tragiczny efekt.

A co do kalendarza to jest 1 kalendarz. Jest on czasem używany. I to czasem powoduje, że powinien zostać jeśli go ktoś kiedyś jeszcze będzie chciał użyć.
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2014, 06:29:59 wysłane przez Grzegorz » Zapisane
Behoston
Administrator
Sr. Member

277797 mati-20
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #3 : Marca 13, 2014, 06:30:36 »

tez tak uważam, ale Grzegorz mnie ostatnio bardzo źle zrozumiał(że jak zmiany to więcej wszystkiego - nie to nie mój styl  Z politowaniem), wiec postanowiłem bardzo mocno to zaznaczyć żeby dojść do porozumienia. z kwestia gustu chodziło mi o to, ze nawet gdybym nie kierował się swoja ocena forum nie zachęca wyglądem. zaproponowany styl piękny nie jest ale to wyłącznie przykład. a co do nacisku na estetykę to skoro mamy tu spędzać czas to czemu by nie zrobić tak żeby było ładnie.

a co do omawiania, to mi na ten temat niewiele wiadomo, bo spotkania są (jakby specjalnie) o porze w której raczej nikt z 1szsgo roku się nie pojawi.
Oczywiście nie ma co szaleć i robić czegoś na gorąco albo na chwile bo potem to zostanie na zawsze...
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2014, 06:34:45 wysłane przez Behoston » Zapisane

Ilu bioinformatyków potrzeba do wkręcenia żarówki? Żadnego, bo i tak nie ma prądu.
pjankowski
Student
Full Member

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Marca 13, 2014, 08:15:27 »

Tak jak mówiłem, najlepiej po pierwsze bieżący layout odnowić.
a potem
na żywo popróbujemy różne rzeczy np. przy okazji spotkania celem edycji wikipedii.

Myślę, że tak będzie najlepiej.
Behoston
Administrator
Sr. Member

277797 mati-20
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #5 : Marca 13, 2014, 09:50:07 »

tylko nie rozumiem co masz na myśli "odświeżyć layout", czyli że poprawić kolory czy układ czy co?

Chwaścik
Student
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Marca 13, 2014, 11:01:07 »

Przydałoby się coś w stylu "ostatnie posty" ze wszystkimi postami chronologicznie, bo te "wiadomości od ostatniej wizyty" są troszkę denerwujące, gdy później szukam ich po całym forum, na dole w "Ostatnio wysłanych" pokazuje się tylko ostatni z postów. To tak z zakresu funkcjonalności.

Zdaje się, że link do tego forum jest na stronie, która ma nas reprezentować. To tak jakby założyć światełka z jednej strony choinki.

Dlatego rzucę też opinie od kogoś z zewnątrz, o wyglądzie forum, z którymi się w zupełności zgadzam - w czterech miejscach na forum jest "zaloguj się". Nie podobał się również umieszczenie shoutboxa, lepiej wyglądałby na dole, bo na górze troszkę niektórych odstrasza i denerwuje.

Co do wyglądu ogólnego, to bardziej podoba mi się propozycja Beho.

Opinia kilku osób nastawionych negatywnie do proponowanych zmian nie zamyka problematycznego dla nich tematu. Niestety w czasie spotkań mam zajęcia, więc nie uczestniczyłam w rozmowach o forum.

« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2014, 11:03:04 wysłane przez Chwaścik » Zapisane
Grzegorz
Student
Full Member

« Odpowiedz #7 : Marca 13, 2014, 11:49:54 »

Pan pjankowski powiedział coś sensownego, co można uznać, że powinno zamknąć już tę dyskusję, bo widzę, że wiele osób zaczęło się z tym zgadzać (a przynajmniej nie kłócić).

Trochę zaczyna tu wiać przesadą, naprawdę, proponuję się opamiętać.
Opinia kilku osób nastawionych negatywnie do proponowanych zmian nie zamyka problematycznego dla nich tematu. Niestety w czasie spotkań mam zajęcia, więc nie uczestniczyłam w rozmowach o forum.
Grubą przesadą jest powiedzieć: negatywnie. A najśmieszniejsze jest sformułowanie "problematycznego". Tu nie jest nic problematycznego, po prostu wiem, czym się kończą nierozważne zabawy z UI i nagłe, nieprzemyślane pomysły na "odmieńmy sobie layout". I wiem, że najważniejszy jest tu zdrowy rozsądek i umiar. I wiem też, że nawet jeśli ileś osób pokrzyczy: zmieńmy layout to może się okazać, że część osób w ten sposób zniechęcimy. Dlatego cały czas zachęcam do spokoju, o wszystkim można dyskutować w innej atmosferze.

O odświeżaniu miałem na myśli, że da się wygooglać aktualny ale dopasowany do nowszych standardów designu.

Powtórzę, że podsumowanie Mra pjankowskiego jest bardzo sensowne. Bo naprawdę, wyliczenie na forum komuś: przydałoby mi się to i to, więc to zrób, nie jest najlepsze. Uwierzcie, lepiej spokojnie kiedyś porozmawiać z człowiekiem. I nic się nie stanie jak to będzie za 2 tygodnie. Ale co najważniejsze: apeluję o rozsądek, bo zaczyna tu się robić jakieś obrzucanie błotem. Dlatego polecam już nie polemizować i po prostu zamknąć temat. Wszyscy już wiemy, że jest chęć zmiany layoutu i nie zapomnimy o tym.
Marcin
Student
Jr. Member
**

« Odpowiedz #8 : Marca 14, 2014, 12:06:48 »

Dołączam do frakcji

Bojowników o Estetykę Forum

Toteż przejrzawszy temat, chciałbym się ustosunkować.

Myślę, że styl forum mógłby się zmienić.

Zgadzam się w 100%.

Aczkolwiek nie powiedziałabym że ładniejszy od tego teraz.

Ładniejszy. Choć fakt faktem - o to nie trudno.

Chodzi mi, żeby naprawdę nie zepsuć.

Nie ma czego. Okej, moglibyśmy wszystko pisać Comic Sansem.

spotkania są (jakby specjalnie) o porze w której raczej nikt z 1szsgo roku się nie pojawi.

Tu z kolei zgodzić się nie mogę. Ten Doodle służył właśnie do tego, żeby wypracować najlepszy termin. Dotychczas na spotkania koła nie chodziło tyle osób, więc nie było podobnego problemu. A podejrzenie, że działo się to intencjonalnie, jakoby termin ustalano na podstawie spisku uważam za niestosowne.

Planujemy jednak coś zmienić, może wprowadzić jakąś rotację, może przesunąć spotkania w środę na wcześniejszą godzinę (14? 16?).

Nie podobał się również umieszczenie shoutboxa, lepiej wyglądałby na dole, bo na górze troszkę niektórych odstrasza i denerwuje.

O to wojuję od tygodnia!

Pan pjankowski powiedział coś sensownego, co można uznać, że powinno zamknąć już tę dyskusję

Chyba jeszcze nie powinniśmy jej zamykać, powstał jakiś dialog, więc można go rozwinąć.

Wszyscy już wiemy, że jest chęć zmiany layoutu i nie zapomnimy o tym.

Właśnie dlatego nie jestem przekonany, czy opcja

I nic się nie stanie jak to będzie za 2 tygodnie.

trochę się z tym nie gryzie, bo w końcu zgodzimy się wszyscy i w tym pogodnym nastroju wrócimy do codziennej egzystencji zapomniawszy o stylu forum, bo to było dawno temu... Dlatego apelowałbym, żeby kontynuować w tym temacie dyskusję, może poszukać jakichś motywów na forum, które można by wprowadzić? Nie mówię, że musimy robić rewolucję marcową, ale czemu nadchodząca wiosna i towarzyszące jej zmiany w przyrodzie nie miały być dorównane (a może prześcignięte!) przez zmiany na forum?
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2014, 12:15:50 wysłane przez Marcin » Zapisane
maciosz
Administrator
Hero Member

5564019
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #9 : Marca 14, 2014, 12:31:30 »

Przydałoby się coś w stylu "ostatnie posty" ze wszystkimi postami chronologicznie, bo te "wiadomości od ostatniej wizyty" są troszkę denerwujące, gdy później szukam ich po całym forum, na dole w "Ostatnio wysłanych" pokazuje się tylko ostatni z postów. To tak z zakresu funkcjonalności.
Umm, nie rozumiem - nie jest teraz tak że klikasz i możesz przejść do odpowiednich postów?

Zdaje się, że link do tego forum jest na stronie, która ma nas reprezentować. To tak jakby założyć światełka z jednej strony choinki.
Racja. Wycofuję się.

Tylko jedna uwaga - jak będziecie szukać jakiegoś konkretnego stylu to paczajcie czy wspiera język polski. Ten Lucid Dreams jest ładny, ale nie wspiera, więc go włączać nie będę. Chyba że ktoś ma ochotę dopisać tłumaczenie.

Terry Pratchett
Behoston
Administrator
Sr. Member

277797 mati-20
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #10 : Marca 14, 2014, 04:35:04 »

No z tą choinką to złe porównanie bo każdy tak robi  Z politowaniem
Co do stylu to myślę, że przy okazji wikicośtamtonu można zrobić takie coś, że kto chce ten coś zaproponuje (tj przyniesie link ze sobą) i wybierzemy i na miejscu się wgra (to jest kilka minut pracy, wiem że potem będzie trzeba to dopracować czy coś ale już będzie konkret).

I aż sprawdzę ile trwa aktualizacja z 1.1 na 2.0 w praktyce

Dobrze sprawdziłem (na czystym forum z identycznej wersji) aktualizacja przebiega właściwie sama do wersji 1.1.19 potem trzeba zainstalować large update 2.0.7 co też idzie bez większych problemów na serwerze na którym zawsze coś nie działa.
Nie wiem jak z simple portal bo po upgrade nie był włączony ale to chyba nie jest tu dużym problemem żeby to ustawić.
Ogólnie jakieś 30 minut roboty + backup.
« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2014, 10:16:19 wysłane przez Behoston » Zapisane

maciosz
Administrator
Hero Member

5564019
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #11 : Marca 14, 2014, 07:53:07 »

Nie będę udawać, że tak z miejsca wiem jak to zrobić... Ponieważ nie udało mi się ogarnąć w ciągu 5 minut, na razie to odłożyłam. Rozumiem, że dla niektórych to paląca sprawa, więc jak komuś się bardzo spieszy to może mi napisać tutorial krok po kroku co mam zrobić, to wtedy zrobię. Generalnie jeśli Tobie zajęło pół godziny to mi pewnie zanim ogarnę zajmie 1 h albo i więcej, więc zajmę się tym po terminie projektu z modelowania molekularnego - czyli w poniedziałek. Mam nadzieję, że przez ten czas nie pojawią się tu hordy kandydatów, którzy uciekną na widok brzydoty forum Mrugnięcie

Terry Pratchett
Chwaścik
Student
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #12 : Marca 14, 2014, 08:29:06 »

Jak coś to nie musisz robisz wszystkiego sama  Uśmiech . Jak dasz prawa Beho na czas robienia zmian (na wikihaton), to pewnie chętnie pomoże, a ty nie będziesz musiała się męczyć z tym.
Czyż nie Behoston?
Behoston
Administrator
Sr. Member

277797 mati-20
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #13 : Marca 14, 2014, 08:35:29 »

nope, wolał bym nie dostawać za dużo praw  Duży uśmiech, przede wszystkim zrobił bym backupa całej strony żeby się gdzieś w tle ściągał/zapisywał bo jednak taki przeskok może nie być w 100% bezpieczny (przynajmniej dla portalu simple portal który po upgrade nagle się odinstalował).
Sama aktualizacja forum to ściągnięcie tego upgrada:
http://download.simplemachines.org/
wypakowanie go do katalogu ze stroną i wklepanie nazwastrony/upgrade.php

Marcin
Student
Jr. Member
**

« Odpowiedz #14 : Marca 14, 2014, 08:45:58 »

Co do stylu to myślę, że przy okazji wikicośtamtonu można zrobić takie coś, że kto chce ten coś zaproponuje (tj przyniesie link ze sobą) i wybierzemy i na miejscu się wgra (to jest kilka minut pracy, wiem że potem będzie trzeba to dopracować czy coś ale już będzie konkret).

Dobra myśl. Ale po przejrzeniu dostępnych motywów, muszę przyznać się do błędu, bo napisałem wcześniej, że trudno będzie coś zepsuć.

Oj, myliłem się. Oj, jak [1] bardzo [2] się [3] myliłem [4]!
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  

Skocz do:  

SimplePortal 2.3.1 © 2008-2009, SimplePortal