Strony: 1 [2]
  Drukuj  
Autor Wątek: algorytmy sortujące  (Przeczytany 3148 razy)
maciosz
Administrator
Hero Member

5564019
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #15 : Marca 15, 2015, 09:33:26 »

Wczytam się później dokładniej w te pomysły na udziwnianie, ale moje zdanie jest mniej więcej takie:
1) staramy się robić jak najwięcej zadań jak najbardziej interdyscyplinarnych, tj. łączących jakieś dziedziny, np. rozwiązywanie problemów biologicznych za pomocą matematyki etc.; nie wyklucza to tego zadania, bo nie muszą być tylko takie i oczywiście mogą się pojawić również czysto informatyczne, nie tylko do tutoriala ale i później, ale jednak podkreślam, że warto by skupiać się na bardziej łączonych między dziedzinami
2) wydaje mi się, że zadanie powinno wyglądać tak: przedstawiamy problem, zadajemy pytanie i oczekujemy odpowiedzi. Mam wrażenie, że taka powinna być uniwersalna recepta na dowolne zadanie z dowolnej dziedziny w dowolnym kontekście, bo takie uczą najwięcej - jest problem badawczy i szukamy sposobu na rozwiązanie go. Autor spodziewał się, że znajdziemy go w programowaniu, ale jeśli uda nam się na kartce czy w kalkulatorze to też spoko, grunt, że cżłowiek sam zastanowił się nad problemem i poszukał sposobu na rozwiązanie go. I koniec końców podaje odpowiedź i sprawdzamy tylko odpowiedź, nie dlatego, że nie jesteśmy w stanie sprawdzić drogi, jaką doszedł do rozwiązania, ale dlatego, że nas ta droga nie interesuje. Jeśli np. ktoś zamiast zaimplementować alignment znalazł needlemana na serwerach ebi - też spoko, miło że się dowiedział, gdzie szukać bioinformatycznych narzędzi. Tak po prostu z perspektywy potencjalnego użytkownika takiego portalu mówię: jak dostaję jakieś zadanie i proszą mnie o rozwiązanie to powinno być dla mnie challenge'em całe dotarcie do tego rozwiązania. Jeśli jestem w stanie je uzyskać prosto, a proszą mnie o chodzenie na około to zadanie jest chyba trochę źle sformułowane. Takie mam wrażenie, że byłabym zniechęcona do takiego zadania.
Może te udziwnienia coś zmienią, chociaż na pierwszy rzut oka wydają mi się naciągane.

Chaos zawsze pokonuje porządek, gdyż jest lepiej zorganizowany.
Terry Pratchett
Behoston
Administrator
Sr. Member

277797 mati-20
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #16 : Marca 15, 2015, 09:36:06 »

owszem są mocno naciągane, przynajmniej ten z bubblesortem. Ten z mergesortem może mieć jakikolwiek większy (acz nadal nieduży) sens.

Ilu bioinformatyków potrzeba do wkręcenia żarówki? Żadnego, bo i tak nie ma prądu.
pjankowski
Student
Full Member

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #17 : Marca 15, 2015, 10:03:46 »

xD
zbliża do sukcesu, ale ja mówię o n przebiegach "zewnętrznej" pętli (założyłem, że to oczywiste, że tego nie zmieniamy)

Kod:
from random import randint
l=[]
for i in range(100):
    l.append(randint(0,100))

def bs(l):
    for i in range(len(l)-1):
        zmiana=0
        for j in range(len(l)-i-1):
            if zmiana==2:brak
            if l[i+1]<l[i]:
                zmiana+=1
                pomocnicza=l[i+1]
                l[i+1]=l[i]
                l[i]=pomocnicza

return l

print l
print bs(l)
Dopiero po kodzie zrozumiałem o co Ci chodzi - ok to ma sens, tylko może odwrócić uwagę od meritum. Patrząc na to co wcześniej pisałeś - nie wiem z których fragmentów miałem się w tym połapać.

A tak w ogóle to jakie mają  tam być zadania :| jak nie do nauki to do czego? Jak do ciekawszych zadań to takie utrudnienie jest ciekawe  moim zdaniem.
Zadania mają nie tyle uczyć (no chyba, że uczyć wnioskowania, kreatywności itd.) co umożliwić sprawdzenie czy rozumie się dane zagadnienie i ewentualnie zmotywować do douczenia się. Wpisując sorted() mogę nie ogarniać nawet bubblesorta. Mogę się podpisać pod tym co napisała maciosz w punkcie 2).
Behoston
Administrator
Sr. Member

277797 mati-20
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #18 : Marca 15, 2015, 10:18:16 »

też się z tym zgadzam ale to jak znalezienie Świętego Grala...

Ilu bioinformatyków potrzeba do wkręcenia żarówki? Żadnego, bo i tak nie ma prądu.
maciosz
Administrator
Hero Member

5564019
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #19 : Marca 15, 2015, 10:21:45 »

No nie, większość dotychczasowych jakoś w miarę się w to wpisywała. Było pytanie "znajdź cośtam", i nikt nie narzucał jak. Czasem sugerował ("napisz program, który zrobi alignment"), ale nie było to clue zadania. Chcieliśmy, żeby użytkownik znalazł odpowiedź, raczej obojętnie nam było, jak to zrobi - sam fakt, że jej szukał przybliżał go mocno do zagadnienia, które chcieliśmy mu pokazać.

Chaos zawsze pokonuje porządek, gdyż jest lepiej zorganizowany.
Terry Pratchett
Strony: 1 [2]
  Drukuj  

Skocz do:  

SimplePortal 2.3.1 © 2008-2009, SimplePortal