Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Studia II stopnia  (Przeczytany 964 razy)
gruszkowa
Student
Newbie
*

Zobacz profil Email
« : Czerwca 01, 2018, 01:41:57 »

Dzień dobry wszystkim Uśmiech

Kończę właśnie biotechnologię I stopnia na UWr i myślę o przenosinach na bioinformatykę magisterskie na UW. Jeśli chodzi o przedmioty biologiczne, jestem spokojna, ale z informatyki mieliśmy tyko programowanie w linuxie (?) i Excela. Chichot
Jestem przyzwyczajona do duzego nakładu pracy, w jakimś stopniu jestem gotowa na nadrabianie. Dam radę się przestawić z biotechnologii na bioinformatykę?
maciosz
Administrator
Hero Member

5564019
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Czerwca 01, 2018, 01:53:43 »

Hej!

Program się troszkę zmienił od moich czasów, ale spróbuję odpowiedzieć.

O ile rozumiem, na magisterskich trzeba zrobić trochę przedmiotów obowiązkowych i trochę obieralnych. Wśród obowiązkowych jest np. architektura dużych projektów bioinformatycznych, na której pisze się programy w języku python, i prowadzący raczej zakłada że wszyscy w miarę tego pythona ogarniają (chociaż projekty są grupowe, więc zawsze ktoś może trochę pomóc). Żeby ułatwić absolwentom biologii i biotechnologii, przedmioty można robić w dowolnej kolejności, a jako przedmioty obieralne można też brać przedmioty z bioinformatyki z etapu licencjackiego. Można więc np. na IV roku zaliczyć wstęp do informatyki (obowiązkowy dla I roku licencjatu, uczą tam głównie pythona), na II semestrze algorytmy i struktury danych (obowiązkowy dla II roku licencjatu, pomaga jeszcze bardziej oswoić się z pythonem), a architekturę i ewentualne inne przedmioty programistyczne zostawić sobie na II rok.

Generalnie warto rzucić okiem na siatkę przedmiotów:
https://www.mimuw.edu.pl/sites/default/files/programmgrbibs.pdf
Są tam dokładnie opisane zasady dot. przedmiotów obieralnych, jest spis przedmiotów oraz dla każdego są podane przedmioty sugerowane do zaliczenia wcześniej.

Podsumowując - jeśli jesteś gotowa na nadrabianie, to myślę że spokojnie dasz sobie radę Uśmiech Być może będzie to wymagało zaliczenia jakiegoś przedmiotu z programowania i może jakiegoś matematycznego (może np. statystyczną analizę danych 1, która jest obowiązkowa na licencjacie, przed statystyczną analizą 2, obowiązkową na mgr), ale że można to zrobić w ramach i tak obowiązkowo zaliczanych przedmiotów obieralnych więc prawdopodobnie nie będzie to wymagało wiele dodatkowego nakładu pracy względem studentów po bioinformatyce.

W razie dalszych pytań pisz śmiało Uśmiech

Chaos zawsze pokonuje porządek, gdyż jest lepiej zorganizowany.
Terry Pratchett
gruszkowa
Student
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Czerwca 01, 2018, 02:00:23 »

Możesz rozwinąć, co to znaczy, że przedmioty sa realizowane w dowolnej kolejności? Jak to wygląda pod kątem organizacyjnym?
maciosz
Administrator
Hero Member

5564019
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Czerwca 01, 2018, 02:29:36 »

Co roku przedmioty są organizowane w semestrze zimowym albo letnim, i mogą na nie chodzić zarówno studenci IV roku, jak i V. Zeby zaliczyć IV rok trzeba zaliczyć pewną liczbę przedmiotów, za łączną sumę co najmniej 60 ECTSów, i jeszcze seminarium, i to wszystko. Wśród nich mogą, ale nie muszą być przedmioty obowiązkowe. Żeby zaliczyć V rok trzeba już na pewno w ciągu tych dwóch lat mieć zaliczone wszystkie przedmioty obowiązkowe; ale to, czy zaliczysz je od razu na IV roku, czy na większość (albo i wszystkie) zostawisz sobie na V, zależy już od Ciebie. Z punktu widzenia studenta wygląda to tak, że trzeba się zastanowić, co kiedy się chce zaliczać, i w porę zapisać się na stosowne przedmioty w USOSie. Przy czym przeważnie nie ma problemu z dopisywaniem, przepisywaniem etc., więc jak ktoś po tygodniu sobie przypomni, że chciał się koniecznie zapisać na wstęp do biologii żeby sobie nadrobić, to nie powinno być z tym problemu.

Terry Pratchett
gruszkowa
Student
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Czerwca 01, 2018, 03:01:14 »

Aha, czyli jako student UW sama sobie ustalam plan i program? Abstrakcyjna koncepcja xD u mnie na uczelni plan ustalony jest odgórnie, a usos to tylko jako elektroniczny indeks. Coś jeszcze z takich rzeczy może mnie zaskoczyć?
maciosz
Administrator
Hero Member

5564019
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Czerwca 01, 2018, 03:53:00 »

U nas też tak dotąd było, a na licencjackich wciąż jest Mrugnięcie Ale właśnie z racji faktu że na magisterkę przychodzą absolwenci zarówno informatyki, jak i biologii wymyślono taki system jakiś rok czy dwa lata temu, żeby umożliwić nadrobienie różnych przedmiotów.

Hm, nie wiem czy coś jeszcze jest zaskakującego, bo studiowałam tylko tutaj, więc nie mam porównania Chichot Co na pewno warto wiedzieć, to że nasz kierunek z racji swojej specyficzności (międzywydziałowość, stosunkowo niedługi czas trwania (w sensie nie ma takiego "stażu" jak matematyka czy biologia, to młody kierunek), mieszanka studentów z różnych kierunków etc.) ma opiekuna kierunku, którym aktualnie jest dr Norbert Dojer:
https://usosweb.mimuw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/osoby/pokazOsobe&os_id=595
W razie jakichkolwiek problemów czy pytań studenci obu etapów mogą się do niego zgłaszać, i Norbert zwykle stara się zrobić co może żeby pomóc rozjaśnić sytuację / rozwiązać problem.

Nie wiem co jeszcze warto wiedzieć; mamy zajęcia w kilku budynkach, ale w okolicy jednego kampusu (Ochota), trzeba zrobić dwa przedmioty ogólnouniwersyteckie wedle uznania (te już mogą być poza kampusem), nie mamy papierzanych indeksów, nie ma wf-ów na magisterskich, programujemy głównie w pythonie, mamy pocztę studencką na students.mimuw.edu.pl/mail... Jak coś jeszcze mi przyjdzie do głowy, to napiszę Mrugnięcie

Terry Pratchett
gruszkowa
Student
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Czerwca 02, 2018, 09:32:43 »

A co mogłabyś mi powiedzieć o praktykach? Są obowiązkowe na I stopniu, z tego co czytałam?
maciosz
Administrator
Hero Member

5564019
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Czerwca 02, 2018, 03:28:39 »

Dokładnie tak. Trzeba je zrobić do końca 3. roku. Na magisterskich nie ma takich wymagań.

Jeśli Cię to interesuje, przeważnie robimy je w okolicznych zakładach UW / PANu - na Wydziale Biologii, w Instytucie Biochemii i Biofizyki PANu, czasem na Wydziale Matematyki Informatyki i Mechaniki; niektórzy robią w czysto informatycznych firmach.

Terry Pratchett
gruszkowa
Student
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Czerwca 02, 2018, 04:53:24 »

I jakie wrażenia z takich praktyk?

Jeszcze jedno pytanie: które przedmioty byłoby najlepiej brać na I roku, poza tymi, które wymieniłaś?
maciosz
Administrator
Hero Member

5564019
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #9 : Czerwca 04, 2018, 03:00:43 »

Wrażenia różne, zależy kto gdzie trafi. Mi się o tyle przyfarciło, że dostałam faktycznie bardzo bioinformatyczne zadanie - dostałam dane z eksperymentu ChIP-seq do analizy bioinformatycznej. Ale sporo zakładów przyjmuje bioinformatyków twierdząc, że mają dla nich bioinformatyczną pracę, ale kończy się na pipetowaniu. Więc to zależy gdzie się zgłosisz, pewnie warto wcześniej zebrać wywiad co do konkretnych miejsc, które Cię interesują.

Jak patrzę na tę siatkę przedmiotów, którą linkowałam, to chyba po prostu poleciłabym zaliczyć wszystkie, które są wymienione w rubryce "wymagane wcześniejsze zaliczenie" przy przedmiotach obowiązkowych, czyli biologia systemów, wstęp do informatyki, algorytmy i struktury danych, algebra liniowa oraz statystyczna analiza danych. (W tej kolumnie podane są kody przedmiotów, ale niżej jest spis przedmiotów razem z kodami, ułożony właśnie wg kodów, więc łatwo można szukać i sobie przetłumaczyć.)

Co do innych propozycji, to zależy co Cię interesuje Uśmiech Jeśli chciałabyś się dużo więcej nauczyć programowania, można się zapisać jeszcze na "Programowanie i projektowanie obiektowe", ale jeśli chcesz tylko tyle ile jest konieczne to nie warto, bo tam uczymy się innego języka programowania (java) i innego podejścia niż na wstępie do informatyki (podejście obiektowe), które niekoniecznie się później przyda. Jeśli interesuje Cię modelowanie białek, to warto wziąć np. metody biologii strukturalnej, albo Wstęp do mechaniki kwantowej układów molekularnych, albo jedno i drugie. Ciężko mi doradzić, bo to dosyć indywidualna sprawa; warto przeczytać tą siatkę, przedmioty obowiązkowe i sugerowane, i zastanowić się co byś chciała zaliczyć, a co po prostu musisz i kropka; większość przedmiotów ma też opisy w USOSie, które zwykle w miarę zgadzają się z rzeczywistością, więc jeśli nazwa brzmi enigmatycznie to można sobie doczytać. Jedyne co mogę w miarę uniwersalnie polecić, to że jeśli studiowałaś biotechnologię to nie polecam Podstaw medycyny molekularnej, bo się zanudzisz, jest tam dużo podstaw, które raczej na pewno posiadasz.

PS. W tym dokumencie z siatką na dole jest też przykładowa siatka przedmiotów studenta bez licencjatu z bioinformatyki, wygląda mi ona całkiem sensownie.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 04, 2018, 03:03:06 wysłane przez maciosz » Zapisane

Terry Pratchett
gruszkowa
Student
Newbie
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Lipca 17, 2018, 02:09:51 »

Dzięki za pomoc!
Podjęłam decyzję o rekrutacji, powinno być wszystko w porządku od października!

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za informacje i wskazówki Uśmiech
maciosz
Administrator
Hero Member

5564019
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #11 : Lipca 19, 2018, 09:12:41 »

Oho, super! Dozo w październiku Uśmiech

Terry Pratchett
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

SimplePortal 2.3.1 © 2008-2009, SimplePortal